Congratulations and good luck to the finalists from the Darling Downs South West region. Finalists will compete for top spot in their region at the regional final held on 26 July.

The Darling Downs South West region thanks their sponsors.

Harry Hauenschild Apprentice of the Year

Proudly sponsored by Construction Skills Queensland

Ellie Farrington
Qualification: Certificate III in Carpentry
Training provider: Blue Dog Training Pty Ltd
Employer: Valdal Projects

Jack Goodrich
Qualification: Certificate III in Light Vehicle Mechanical Technology
Training provider: MTA Institute
Employer: Twidale Auto and Motorcycle (Goondiwindi) Pty

Terease Wallace
Qualification: Certificate III in Electrotechnology Electrician
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Rob W Electrical


Bob Marshman Trainee of the Year

Proudly sponsored by BUSY At Work

Tayla Dennis
Qualification: Certificate III in Tourism
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: Golden West Apprenticeships Limited 
Host employer: Maranoa Regional Council

Karsha Dewis
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: HB Training
Employer: Western Downs Regional Council

Isabella Greinke
Qualification: Certificate III in Business Administration
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Lockyer Valley Regional Council


Vocational Student of the Year

Proudly sponsored by Southern Downs Industry Education Association Inc (SDIEA)

Candice Gates
Qualification: Diploma of Leadership and Management
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Herriot House Veterinary Surgery

Megan Krause
Qualification: Diploma of Agribusiness Management
Training provider: UQ Skills
Employer: Sandalwood Feedlot

Retaj Maryol
Qualification: Certificate II in Health Support Services
Training provider: HB Training
Employer: Brodribb Home Incorp
School: Harristown State High School


Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Proudly sponsored by Golden West Apprenticeships

Tayla Dennis
Qualification: Certificate III in Tourism
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: Golden West Apprenticeships Limited 
Host employer: Maranoa Regional Council

Kyla-Rae Saltner-Johnston
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: HB Training
Employer: Western Downs Regional Council

Jaiden Turner
Qualification: Certificate III in Work Health and Safety
Training provider: Orion Training
Employer: Origin Energy Limited
School: Chinchilla State High School


School-based Apprentice or Trainee of the Year

Proudly sponsored by DGT

Tanicia Ireland
Qualification: Certificate III in Laboratory Skills
Training provider: FS Alliance
Employer: Oakey Beef Exports Pty Ltd
School: Oakey State High School

Retaj Maryol
Qualification: Certificate III in Individual Support
Training provider: Akadia Training
Employer: Brodribb Home Incorp
School: Harristown State High School

Brenna Prendergast
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Australian Training Company Limited
Group training organisation: Australian Training Company Limited
Host employer: South Burnett Rugby League
School: Kingaroy State High School


Equity VET Student of the Year

Proudly sponsored by the SkillCentred Queensland Inc

Evelyn Cooke
Qualification: Certificate III in Individual Support
Training provider: Major Training Group
Group training organisation: Community Solutions
Host employer: Endeavour Foundation
School: Centenary Heights State High School Toowoomba Flexi School Campus

Phyllicia Landers
Qualification: Certificate II in Retail Services
Training provider: SkillCentred Queensland Inc
Employer: SkillCentred Queensland Inc

Retaj Maryol
Qualification: Certificate II in Health Support Services
Training provider: HB Training
Employer: Brodribb Home Incorp
School: Harristown State High School


VET Teacher or Trainer of the Year

Proudly sponsored by Toowoomba Regional Council

Tony Morgan
Employer: Axial Training

Dr Shweta Singh
Employer: UQ Skills

Anne-Maree Walsh
Employer: SkillCentred Queensland Inc


Community Training Initiative of the Year

Proudly sponsored by Broadspectrum Training Services

BASE Services Inc
Program: BASE Services Traineeships
www.baseservices.com.au
(07) 4638 2399

Goondiwindi Silo Inc T/A Gateway to Training
Program: Steady, Ready, Go!
www.gttc.com.au
(07) 4671 2258

SkillCentred Queensland Inc
Program: Cherbourg Community Initiatives
www.skillcentred.com
(07) 5489 9777


Large Employer of the Year

Proudly sponsored by TAFE Queensland

Easternwell
www.easternwell.com.au
(07) 4659 1555

Toowoomba Regional Council
www.tr.qld.gov.au
13 18 72

Western Downs Regional Council
www.wdrc.qld.gov.au
1300 268 624


Medium Employer of the Year

Proudly sponsored by MEGT (Australia) Ltd

Astill's Electrical Services
www.astillselectrical.com.au
(07) 4162 7970

Cherbourg Aboriginal Shire Council
www.cherbourg.qld.gov.au
(07) 4168 1866

HBK Holdings T/A McDonald's Dalby and Chinchilla
www.mcdonalds.com.au/learn/careers
(07) 4662 5366 (Dalby)
(07) 4662 7801 (Chinchilla)


Small Employer of the Year

Proudly sponsored by Jobs Queensland

ENZED Surat Basin
www.suratbasin.enzed.com.au
(07) 4662 7038

Jazzy Lane Hair Studio
www.jazzylanehairstudio.com.au
(07) 4637 8818

Swift Energy Group Pty Ltd
www.swiftenergygroup.com.au
(07) 4630 6880

Last updated 7 June 2019

Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0)