Congratulations and good luck to the finalists of the North Coast region. Finalists will compete for top spot in their region at the regional final held on 27 July.

The North Coast region thanks their sponsors.

Harry Hauenschild Apprentice of the Year

Proudly sponsored by East Coast Apprenticeships

Brooke Bowden
Qualification: Diploma of Early Childhood Education and Care
Training provider: Australian Child Care Career Options (ACCCO) Pty Ltd
Employer: Acorn East

Samuel Liddle
Qualification: Certificate III in Carpentry
Training provider: Blue Dog Training Pty Ltd
Employer: Gateway Constructions

Symon Meer Axton
Qualification: Certificate III in Light Vehicle Mechanical Technology
Training provider: MTA Institute
Employer: Stagg Automotive


Bob Marshman Trainee of the Year

Proudly sponsored by BUSY At Work

Montana Murray
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Major Training Group
Group training organisation: Community Solutions
Host employer: Synergy Mind Solutions

Bailey Sims
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Look Now Training
Employer: Allseasons Carpet Cleaning and Pest Control

Cardiah Stanley
Qualification: Certificate III in Hospitality
Training provider: Club Training Australia
Employer: Dicky Beach Supporters Club Inc


Vocational Student of the Year

Proudly sponsored by Noosa Community Training Centre

Peter Anthon
Qualification: Certificate III in Customer Engagement
Training provider: Australian College of Commerce and Management
Employer: Youi

Tyson Blair
Qualification: Certificate III in Customer Engagement
Training provider: Australian College of Commerce and Management
Employer:
Youi

Yolandie Weir
Qualification: Diploma of Sport Development / Certificate IV in Fitness
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Yolandie Weir Training


Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Proudly sponsored by Gidarjil Development Corporation Limited and Yalga-binbi Institute for Community Development

Noa Fletcher
Qualification: Certificate I in Conservation and Land Management
Training provider: Yalga-binbi Institute for Community Development
Employer: Gidarjil Development Corporation Limited

Takiyah Nagas
Qualification: Certificate III in Sport and Recreation
Training provider: Australian YMCA Institute of Education and Training
Group training organisation: Australian Training Company Limited
Host employer: NRL Game Development Sunshine Coast
School: Mountain Creek State High School

Taylor Romano
Qualification: Certificate III in Business
Training provider: Designer Life
Employer: Designer Life


School-based Apprentice or Trainee of the Year

Proudly sponsored by SDS Training

James Carroll
Qualification: Certificate II in Automotive Underbody Technology
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: OSMAC Apprenticeships 
Host employer: iCar Service
School: Deception Bay Flexible Learning Centre

Nicholas Jessup
Qualification: Certificate III in Engineering - Mechanical Trade
Training provider: Axial Training Pty Ltd
Employer: TISCA
School: St Johns College

Amber Muller
Qualification: Certificate III in Health Services Assistance
Training provider: Stanborough Wemyss Contracting Pty Ltd
Group training organisation: Australian Training Company Limited 
Host employer: Metro North Hospital and Health Service
School: St Columban's College


Equity VET Student of the Year

Proudly sponsored by Simple Solutions Training and Consulting

Anthony Abbey
Qualification: Certificate III in Individual Support (Disability)
Training provider: Simple Solutions Training and Consulting
Employer: Endeavour Foundation

Adam Mckillop
Qualification: Certificate III in Individual Support (Disability)
Training provider: Simple Solutions Training and Consulting
Employer: Hervey Bay Day Care and Respite Centre Inc

Debbie Wallis
Qualification: Certificate III in Individual Support (Disability)
Training provider: IMPACT Community Services
Employer: Bridges Health and Community Care


VET Teacher or Trainer of the Year

Proudly sponsored by TAFE Queensland

Cecilia Kovacic
Employer: Maryborough State High School

Terrence Palfrey
Employer: MTA Institute

Raymond Wallbank
Employer: Emergency Risk Management Queensland


Community Training Initiative of the Year

Proudly sponsored by Designer Life

CPL - Choice Passion Life
Program: Skilling Queenslanders for Work programs 
www.cpl.org.au
1800 941 069

Deception Bay Community Youth Programs
Program: Skilling Queenslanders for Work programs
www.dbcyp.org.au
(07) 3204 0277

IFYS
Program: Skilling Queenslanders for Work programs
www.ifys.com.au
(07) 5438 3000


Large Employer of the Year

Proudly sponsored by Challenge Employment & Training

Gympie Regional Council
www.gympie.qld.gov.au
1300 307 800

Nolan Meats
www.nolan.com.au
(07) 5489 6888

Sesame Lane
www.sesamelane.com.au
1800 737 263


Medium Employer of the Year

Proudly sponsored by SkillCentred Queensland Inc

Acorn East
www.acornchildcare.com.au/locations/acorn-east-bargara-road
(07) 4153 0333

Bendpro
www.bendpro.com.au
1800 009 776

Cavalier Engineering
www.cavalierlivestock.com.au
(07) 5481 1602


Small Employer of the Year

Proudly sponsored by OSMAC Apprenticeships

Accelerate Auto Electrics and Air Conditioning
www.amae.net.au
(07) 5479 6652

Avenue Dental Kawana
www.avenuedental.com.au/locations/kawana-dentists/
(07) 5493 4414

Expressions Hair Nails Beauty
www.expressionshairnailsbeauty.com.au
(07) 5495 2600


Last updated 7 June 2019

Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0)