Congratulations and good luck to the finalists of the Tropical North Queensland region. Finalists will compete for top spot in their region at the regional final held on 26 July.

The Tropical North Queensland region thanks their sponsors.

Harry Hauenschild Apprentice of the Year

Proudly sponsored by Skill360 Australia

Leanne Lomas
Qualification: Certificate III in Hairdressing
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Belle n Beau Hair

Austin Pell
Qualification: Certificate III in Automotive Electrical Technology
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Northern Auto Electrical Pty Ltd

Macy Scouller
Qualification: Certificate III in Commercial Cookery
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Sheraton Mirage Port Douglas Resort


Bob Marshman Trainee of the Year

Proudly sponsored by MEGT (Australia) Ltd

Bridgette Atkinson
Qualification: Certificate III in Community Pharmacy
Training provider: The Pharmacy Guild of Australia National Secretariat
Employer: Babinda Pharmacy

Madeleine England
Qualification: Certificate III in Business Administration
Training provider: Skill360 Australia
Employer: Cassowary Coast Regional Council

Chantelle Pedersen
Qualification: Certificate III in Tourism
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Tablelands Regional Council


Vocational Student of the Year

Proudly sponsored by Allara Learning

Desley Ferrando
Qualification: Graduate Diploma of Strategic Leadership
Training provider: Edwards Institute of Education
Employer: Department of Employment, Small Business and Training

Shiniquia Morris
Qualification: Diploma of Education
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Hopevale State School

Daryl O'Toole
Qualification: Diploma of Leadership and Management
Training provider: Leadership Management Australia
Employer: Cairns Regional Council


Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Proudly sponsored by Rio Tinto Weipa

Soraya Christian
Qualification: Diploma of Leadership and Management / Diploma of Business
Training provider: TAFE Queensland

Reilly Luyten-Yet Foy
Qualification: Certificate II in Retail Services
Training provider: McDonald's Australia Ltd
Employer: Jubcan Venture T/A McDonald's Cairns Central

Shiniquia Morris
Qualification: Diploma of Education
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Hopevale State School


School-based Apprentice or Trainee of the Year

Proudly sponsored by Business Liaison Association

Lochlainn Beynon
Qualification: Certificate III in Electrotechnology Electrician
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Jaques Electrical
School: St Andrew's Catholic College

Ella Phillips
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Training provider: Kool Kids Training College Pty Ltd
Employer: Catholic Early Learning and Care Redlynch
School: St Andrew's Catholic College

Jeremy Stainkey
Qualification: Certificate II in Automotive Electrical Technology
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: MRAEL Group
Host employer: Rio Tinto Aluminium Limited 
School: Western Cape College Weipa


Equity VET Student of the Year

Proudly sponsored by Vocational Partnerships Group Inc

Emily Berrigan
Qualification: Certificate III in Individual Support / Certificate II in Skills for Work and Vocational Pathways
Training provider: Far North Training and Consultancy Pty Ltd
Employer: Carinya Aged Care

Andrew Ferreyra
Qualification: Certificate III in Individual Support
Training provider: Far North Training and Consultancy Pty Ltd
Employer: FNQ Independent Living Support Association Inc

Dhan Gurung
Qualification: Certificate I in Construction
Training provider: MiHaven Training
Employer: Mark Fletcher Solid Plastering & Texture Coating Pty Ltd


VET Teacher or Trainer of the Year

Proudly sponsored by TAFE Queensland

Cathryn Clarke
Employer: Tully State High School

Renee Dembowski
Employer: Social Butterfly Marketing Pty Ltd

Ebony Egyed
Employer: Innisfail State College


Community Training Initiative of the Year

Proudly sponsored by My Pathway

Community Enterprises Australia Ltd
Program: Torres Strait 'Growing Our Own' Maritime Traineeship Program
www.mpath.com.au
(07) 4033 3400

CPL - Choice Passion Life
Program: Mylestones Solutions Garden and Maintenance Crew
www.cpl.org.au
1800 941 069

Marlin Coast Neighbourhood Centre
Program: The Marlin Coast Neighbourhood Centre 'Building Your Future' Program
www.mcnc.org.au
(07) 4055 6440


Large Employer of the Year

Proudly sponsored by CPL's Mylestones Employment

Cairns Regional Council
www.cairns.qld.gov.au
1300 692 247

CaPTA Group
www.capta.com.au
(07) 4035 3555

Jubcan Venture Pty Ltd (McDonald's Restaurants - Cairns Central, Cairns Esplanade, Woree, Edmonton, Gordonvale, Innisfail)
www.mcdonalds.com.au/learn/careers
(07) 4031 0292


Medium Employer of the Year

Proudly sponsored by Cairns Regional Council

Bama Cape York Services Ltd
www.bama.net.au
(07) 4035 5459

Robinson Civil Group
www.robinsoncivil.com.au
(07) 4096 2399


Small Employer of the Year

Proudly sponsored by Jobs Queensland

Mark Fletcher Solid Plastering & Texture Coating Pty Ltd
www.facebook.com/Mark-Fletcher-Solid-Plaster-Texture-Coatings-PTY-LTD-427077268075379/
0410 758 553

Recharged Air and Electrical
www.facebook.com/Rechargedair
0437 876 652

Siv Air
www.facebook.com/sivairfnq
0400 983 628

Last updated 7 June 2019

Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0)