Congratulations to the finalists of the Metropolitan region.

Winners will be announced online on 30 July 2021 – tune in here!

Harry Hauenschild Apprentice of the Year

Lauren Campbell
Qualification: Certificate III in Air-conditioning and Refrigeration
Training provider: Box Hill Institute
Employer: A.G. Coombs (QLD) Pty Ltd

Charlotte Graham
Qualification: Certificate III in Light Vehicle Mechanical Technology
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: WPC Group Ltd
Employer: Moorooka Nissan

Thomas Robinson
Qualification: Certificate III in Marine Craft Construction
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Simon Paroz & Co Boatbuilders Pty Ltd


Bob Marshman Trainee of the Year

Abigail Cuddihy
Qualification: Certificate III in Engineering – Technical
Training provider: TAFE New South Wales
Group training organisation: Hunternet Group Training Ltd
Host employer: ALS Industrial

Jody Jackson
Qualification: Certificate III in Allied Health Assistance
Training provider: DIVTEC Training and Further Education
Employer: Institute for Urban Indigenous Health Ltd

Dillan Walker
Qualification: Certificate III in Education Support
Training provider: Australian Child Care Career Options (ACCCO) Pty Ltd
Employer: Brisbane Broncos Rugby League Club Ltd


Vocational Student of the Year

Colin Barney
Qualification: Certificate II in Sports Coaching
Training provider: St James College
School: St James College

Connor Chadwick
Qualification: Certificate IV in Music Industry (Performance)
Training provider: Queensland College of Music Pty Ltd

Sheree Reilly
Qualification: Certificate III in Early Childhood Education and Care
Training provider: TAFE Queensland
Employer: Aussie Kindies Early Learning North Ipswich


Aboriginal and Torres Strait Islander Student of the Year

Colin Barney
Qualification: Certificate II in Sports Coaching
Training provider: St James College
School: St James College

Sol Ford
Qualification: Certificate III in Electrotechnology
Training provider: TAFE Queensland
Group training organisation: NECA Electrical Apprenticeships
Host employer: STOWE Australia
School: Brisbane State High School

Jasper Malthouse
Qualification: Certificate III in Health Services Assistance
Training provider: SWC Training
Group training organisation: Australian Training Company 
Host employer: Redcliffe Hospital
School: Bracken Ridge State High School


School-based Apprentice or Trainee of the Year

Jamieson Albrecht
Qualification: Certificate III in Heavy Commercial Vehicle Mechanical Technology
Training provider: MTA Institute
Employer: Wynnum Haulage Pty Ltd
School: St James College

Jayden Bradley-Waaka
Qualification: Certificate III in Barbering
Training provider: Brisbane School of Hairdressing
Employer: Tommy Guns Original Barbershop, Carindale
School: Whites Hill State College

Jasper Malthouse
Qualification: Certificate III in Health Services Assistance
Training provider: SWC Training
Group training organisation: Australian Training Company 
Host employer: Redcliffe Hospital
School: Bracken Ridge State High School


Equity VET Student of the Year

Mary Chol
Qualification: Certificate III in Fitness
Training provider: Binnacle Training

Nicole Clements
Qualification: Certificate II in Community Pharmacy
Training provider: The Pharmacy Guild of Australia
Employer: Priceline Pharmacy, Aspley

Mibaraka Ruhirika
Qualification: Certificate II in Health Support Services
Training provider: DIVTEC Training and Further Education


VET Teacher or Trainer of the Year

Danielle Dixon
Employer: The Institute of Culinary Excellence

Matthew Rollo
Employer: CTA Training Specialists

Andrea Smith
Employer: Queensland College of Music Pty Ltd


Community Training Initiative of the Year

Life Church
Program: Life Communities – Job Skills & Training Programs
www.lifechurch.com.au
(07) 3719 3177

SunnyFutures – Sunnybank SHS Parents & Citizens Association
Program: SunnyFutures
www.sunnypathways.com.au
(07) 3323 8111

Marist Youth Care Limited T/A Marist180
Program: Marist180 Community Construction Traineeships
www.marist180.org.au
(02) 9672 9200


Large Employer of the Year

CPB BAM Ghella UGL Joint Venture

McDonald's QLD McOpco
www.mcdonalds.com.au
(07) 3838 6000

VAE Group
www.vaegroup.com.au
1300 823 823


Medium Employer of the Year

Gaye's Hair Fashions
www.gayeshairfashions.com.au
(07) 3812 0388

Hilton Brisbane
www.hilton.com/en/hotels/bsbhitw-hilton-brisbane
(07) 3234 2000

Minor DKL Food Group T/A The Coffee Club
www.coffeeclub.com.au
(07) 3010 3000


Small Employer of the Year

Ambrose Homes
www.ambrosehomes.com.au
(07) 3325 9141

Jarcel Electrical
www.jarcelelectrical.com.au
(07) 3289 6652

Tender Cut Meats
www.tendercutmeats.com.au
(07) 3856 4216

Last updated 6 July 2021

Creative Commons Attribution 3.0 Australia (CC BY 3.0)